It was alright in 2018

To niesamowite jak czasy się zmieniają. Na każdym kroku to widać: np płacenie za coś. Kiedyś tylko gotówka albo czek, potem karty kredytowe, debetowe, niedawno zaczęto płacić przy użyciu aplikacji w telefonie a teraz zegarkiem 🙂 Podchodzisz do gościa z rachunkiem a ten rękę wyciąga, nie wiadomo czy uścisnąć czy pocałować, a tu się okazuje że trzeba do terminala przyłożyć zegarek i włala. Telefon komórkowy to w ogóle ewolucja – od cegły z antenką którym można było rozwalić komuś głowę łatwiej niż się z kimś usłyszeć, tak szumiało i przerywało, do narzędzia dzieki któremu wszystko można załatwić – kupić bilety, zarezerwować hotel, obsmarować go na trip advisor, zapłacić nim jak już wspomniałam, oglądać filmy itp.Zresztą nie tylko technologie się zmieniają ale i nasze opinie, poglądy i odbieranie świata.

Pamiętam jak serial Friends pojawił sie na Netflixie i obejrzało go nowe pokolenie. Jakie się zaczęły dyskusje…bo jak to tak że sąsiada z naprzeciwka nazywa się grubasem, albo ciągle naśmiewa się z Moniki która kiedyś była otyła, toż to body-shaming! Dlaczego Chandler tak się broni przed posądzeniem o bycie gejem, to homofobia! A co w tym dziwnego że mężczyzna jest nianią – seksizm! A już Rachel i jej awanse do przystojnego asystenta – molestowanie seksualne w miejscu pracy!

Rachel – szefowa seksualny predator

Nie wiem jak można nie rozumieć tego że pewne zachowania i wzorce były kiedyś inaczej postrzegane niż teraz i były czymś normalnym. Teraz mogą razić, ale czy to znaczy że mamy przepisać ksiażki i pousuwać stare filmy czy programy, bądź opatrzyć każdą taką scenę komentarzem: to było normalne w latach …. proszę się nie oburzać. Czytałam ostatnio „Samochodziki” napisane w latach 60-70, pełne seksistowskich uwag na temat kobiet. „Dlaczego pan się nie żeni? Nie muszę, jadam w stołówce w pracy„. Nie mam zamiaru jednak napadać na św.pamięci Nienackiego i oskarżać, bo zdaję sobie sprawę że w czasach w jakich pisał kobiety były wciąż postrzegane jako matki i boginie ogniska domowego, gotujące i oporządzające mężczyzn, nawet jeśli były wykształcone i inteligentne. 

Bond – gwałciciel i podszczypywacz

Pamiętam kiedy w Polsce kręcono nową ekranizację „W pustyni i w puszczy„, zmieniając trochę historię i zachowania bohaterów bo w wersji pierwszej czarnoskóry bohaterowie Kali i Mea pokazani byli jako niezbyt mądrzy „służący” którzy bez białego – mądrego i sprytnego – Stasia, choć dużo młodszego, zginęliby niechybnie. A przecież w czasach Sienkiewicza i w czasach w jakich powieść się toczy, tak właśnie traktowało się białych i czarnych. Agathy Christie opowiadanie zmieniono z „10 małych murzynków” na „I nie było już nikogo” kiedy słowo Murzyn zostało pasee. Za to w Pszczynie „rasistowska” apteka wciąż stoi 😉

Apteka pod Murzynem – mnie taka nazwa razi.

Jest taki świetny serial dokumentalny „It was alright in the…” i potem następują kolejne odcinki poświęcone latom 60,70 i 80tym ubiegłego stulecia. Przyznam że oglądając też się krzywiłam, bo to co kiedyś było jak najbardziej normalne teraz wywołuje bardzo niekomfortowe uczucia. Oczywiście osoby czarnoskóre – w latach 60tych XX wieku  naukowcy wypowiadali się że nie mogą sobie wyobrazić by ich córka związała się z czarnym i miała kolorowe dziecko. W programach rozrywkowych biali aktorzy przebrani za czarnoskórych śpiewali piosenki o Missisippi gdzie czarni zwisają z gałęzi jak małpy… Po piewszej w historii brytyjskiej telewizji scenie pocałunku między bohaterką czarnoskórą a białym mężczyzną, telewizja otrzymała tyle skarg od widzów że aktorka musiała odejść z serialu.

Tak się bawiono w BBC

Utkwił mi też w głowie fragment show gdzie mężczyzna oceniał „modele” kobiet jakby to były samochody, klepiąc demonstrowane panie po pupie. W czasach mojej wczesnej młodości telewizja była pełna stereotypowych pogramów i seriali które oglądane teraz wzbudziłyby pytania: dlaczego tylko kobiety gotują/prasują/piorą? Dlaczego o nauce opowiadają tylko faceci (Sonda) o majsterkowaniu faceci (Zrób to sam) a bycie gejem powoduje tragedie w rodzinie np zabicie kochanka syna (Dynastia). Dlaczego starsi faceci lądują z młodszymi partnerkami i to jest cool (tyle przykładów że nie zdołam wymienić) a jak starsza kobieta zainteresuje się młodszym to jest wredna uwodzicielką (Ms Robinson w Absolwencie) albo manipulowaną ofiarą spryciarza (Being Julia Annete Bening) Dlaczego panowie stiptizerzy są tacy świetni i mają super pracę (Magic Mike) a panie to robią bo muszą i są z tego powodu poniżane (Streaptease z Demi Moore) Dlaczego pewny siebie, ostry i wymagający biznesmen to wzór do naśladowania, a ostra, wymagająca i pewna siebie bizneswoman to bicz i pewnie jej faceta brakuje, dlatego taka wredna. A tak naprawdę to prawie wszystkie bajki i baśnie, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Mała Syrenka to festiwal mizoginii i seksizmu.

Catherine Zeta Jones i Sean Connery w Entrapment. Ona ma 29 lat a on 69. W drugą stron by nie przeszło.

Zaczęłam się zastanawiać co kolejnemu pokoleniu wyda się nieodpowiednie z naszych czasów…i mam pewne typy:

– Obchodzenie dnia matki i dnia ojca. Normą stają się rodziny z dwiema mamami, dwoma ojcami, rodziny gdzie ojca nie ma ale jest ojczym, czy wreszcie ojca nie ma w ogóle i jest tylko mama. Przyznam że ja sama już w szkole, a więc 30 i więcej lat temu, oburzałam się kiedy trzeba było napisać wypracowanie: czym się zajmuje twoja mama, czym twój tata. Bo nie każdy ich miał.

Takie „poprawne” kartki można już kupić.

– Pokazywanie wieku uczestników programów. W irlandzkiej TV tego nie ma, ale ilekroć ogladam jakiś polski program to jest to podkreślane na każdym kroku, nawet jak nie ma to żadnego znaczenia. Choćby takie Kuchenne Rewolucje. Anna, lat 33, kucharka. Jarek, lat 56, właściciel. I za każdym razem jak się ta osoba pojawi na ekranie to pojawia się i ta sama informacja. Agizm…

Nie wiem po co komu informacja o wieku tego pana. 

– Konkursy piękności. Rażą mnie od dawna. Stado sztucznie uśmiechniętych dziewczyn paraduje w sukniach i strojach kąpielowych przed nagrzanymi „sponsorami” i jurorami, wykonując jakieś podrygi i układy do kiepskiej choreografii…

Kiedy zostanę miss to będę działać na rzecz pokoju na świecie. Dlatego paraduję w kostiumie jak koń na pokazie.

– Podkreślanie płci, napisy typu: It’s a girl i It’s a boy. Pytanie o płeć. Toalety publiczne z tylko dwiema opcjami – męźczyźni/kobiety. Osoby identyfikujące się jako transgender to wciaż bardzo mała mniejszość, ale wydaje mi się że w przyszłości każda mniejszość będzie mieć swoje prawa i jeśli choć jedna osoba na świecie zaistnieje jako ta która ma odbyt z przodu a nie z tyłu, to od razu w każdej restauracji, barze czy hotelu będzie musiała być zainstalowana specjalnie przystosowana dla takiej osoby toaleta…

W serialu All McBeal były uni-toalety i nie było problemu

– Reklamy fast foodu i mięsa. Tak jak teraz nie możemy wprost uwierzyć że kiedyś reklamowano palenie papierosów, tak pewnie kolejne pokolenia będą się krzywić na reklamy niezdrowych czy niepopularnych produktow z naszych czasów. Co nie znaczy że będzie się jeść zdrowo, patrz punkt kolejny:

Obrzydliwe…tak kiedyś będzimy się krzywić oglądając stare reklamy fast foodu i wyrobów mięsnych

– wybiegi ze szczupłymi modelkami. Już teraz coraz więcej pulchnych pań na wybiegach, a że społeczeńswto tyje na potęgę, to obraz takiego społeczeństwa przerzuci się na wybiegi.

 Przyszłość wybiegów

Ciekawe czy moje przepowiednie się sprawdzą 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.