Wikigowie w Blessington

Efektem ubocznym mojej obsesji na punkcie Gry o Tron jest calkowite zobojetnienie na seriale obyczajowe czy komediowe, i pragnienie ogladania tylko takich gdzie krew sie leje, glowy sa odrabywane (albo inne czlonki) a walki sa na porzadku dziennym 😉

Padlo wiec na Wikingow.

Tematyka sercu bliska bo przeciez ci skandynawscy wojownicy zaczeli najezdzac Irlandie od 795 roku, najpierw rabujac, potem osiedlajac sie i zakladajac miasta (chociazby Dublin i Waterford). Irlandzcy wladcy wyparli ich z wyspy na przelomie X i XI wieku. Slowo WIKING tak naprawde okreslalo nie czlowieka czy przynaleznosc do jakiegos plemienia lub narodowosci, ale czynnosc – to nic innego jak wyprawianie sie lodzia w celach lupiezczych badz pirackich. Dlatego wikingowie sa w serialiu okreslani jako Northmen – mezczyzni/ludzie z polnocy. 

Bohaterem filmu jest ambitny farmer Ragnar Lothbrok zyjacy z zona i dwojgiem dzieci w malej skandynawskiej osadzie podporzadkowanej lokalnemu wladcy, earlowi Haraldsonowi. Ragnar jest sfustrowany faktem ze earl nie godzi sie na jego pomysly wypraw na zachod zamiast na wschod, gdzie jak wierzy znajduja sie wieksze bogactwa i zyzniejsze ziemie. Namawia swego przyjaciela do zbudowania lodzi, skrzykuje przyjaciol i udaje im sie do dotrzec do Anglii, do malego miasteczka Lindisfarne. Szczesciem dla nich znajduje sie tam bogate, lecz nie chronione opactwo. Najezdzcy zabieraja zlote kielichy i inne precjoza a takze mlodego mnicha jako niewolnika, i wracaja do domu. Niestety earlowi nie podoba sie samowola Ragnara, budzi sie w nim zazdrosc i obawa o utrate autorytetu. Probuje pozbyc sie rywala ale przegrywa i traci i zycie, i wladze. Earlem zostaje Ragnar. 

Tak w wielkim skrocie zaczyna sie ta fascynujaca opowiesc nie tylko o zyciu i podbojach Wikingow ale tez o rywalizacji braterskiej, o tlumionych ambicjach, o honorze, o niezwyklej przyjazni miedzy panem i niewolnikiem, o kwestionowaniu wiary i o milosci tez. 

Ragnar prawdopodobnie zyl naprawde, w kazdym razie jest bohaterem staro-nordyckiej sagi opowiadajacej o jego podbojach. Jego synowie (dorobil sie pieciu)  sa postaciami historycznymi i ich istnienie nie pozostawia watpliwosci. To co widzimy w serialu jest w wiekszosci oparte na faktach, oczywiscie odpowiednio ubarwionych. Wikingowie istotnie napadli na Lindisfarne w 793 roku, to zapoczatkowalo ich wypady i do innych krajow basenu Morza Polnocnego, jak i w tak dalekie rejony jak Italia i Hiszpania, tereny nad Morzem Czarnym i Kaspijskim a nawet do Ameryki.Nie tylko pladrowali i rabowali (a podobno i z okrucienswiem mordowali ludnosc i gwalcili niewiasty – to wiemy z przekazow mnichow ktorzy ich sympatia nie nadarzyli wiec mogli wyolbrzymiac) ale tez handlowali z innymi krajami i osiedlali sie na podbitych terenach, asymilujac sie z miejscowymi. 

Spektakularna rzecz stala sie we Francji gdzie Northmeni zalozyli krolestwo Normandii, zaczeli uzywac jezyka francuskiego i przeszli na chrzescijanstwo. W XI wieku Normani z Normandii podbili krolestwo anglosaskie a krolem Anglii zostal wiking z pochodzenia, Wilhelm Zdobywca. 

Ale wracajac do serialu – obsade dobrano swietnie, do tego aktorzy, oprocz grajacego earla Haraldsona Gabriela Byrne, sa nieopatrzeni jeszcze. Szczegolnie zwraca uwage Travis Fimmel, australijski byly model. Ma oczy i brwi Leonarda di Caprio ale spojrzenie i ruchy Brada Pitta – jest rewelacyjnym Ragnarem. Niczym nie ustepuje mu – a chyba nawet popularnoscia go przewyzsza – pani Lothbrok o imieniu Lagertha, grana przez Kanadyjke Katheryn Winnick. Ciekawa kreacje budowniczego lodzi Flokiego tworzy jeden z synow Stellana Skarsgarda, Gustaw, a takze George Blagden grajacy porwanego mnicha ktory calkowicie zmienia sie pod wplywem wikingow i ich stylu zycia a takze przechodzi kryzys wiary.

Kobiety w spolecznosci wikingow owszem tkaly, zajmowaly sie domem i rodzily dzieci, ale miale duza swobode i prawa. Panie walczyly na rowni z mezczyznami, wyprawialy sie z nimi lodziami na podboj nowych ziem, mogly miec swoje majatki, rozwodzic sie i rzadzic rowniez. Dobitnie pokazano to w serialu a symbolem takiej wlasnie kobiety jest charyzmatyczna Lagertha.

Kazdy sezon kladzie nacisk na cos innego i w kazdym glowne postaci rozwijaja sie i przechodza wewnetrzna przemiane, ukazuja  sie widzom z innej strony. Nad scenami walki pracowalo dwoch najlepszych specjalistow w tej branzy ktorzy zadbali o to by kazda potyczka czy bitwa byla inna i dramatyczna, trzeba przyznac ze oglada sie je wysmienicie. Nad scenariuszem pracowali eksperci od historii wikingow, wiec nie zobaczymy slynnych helmow z rogami bo takich oni po prostu nie nosili. Stroje, obyczaje i wierzenia przedstawiono jak najbardziej w zgodzie z prawda. Oczywiscie krew leje sie gesto – w jednym z klipow pokazujacych prace na planie widac jak aktorzy sa spryskiwani czerwonym plynem tak jakby to byl spray tan. 

Wikingow krecono glownie u nas w Irlandii wiec tym bardziej milo sie oglada miejsca ktore sie zna, chocby Guiness Lake w gorach Wicklow. A sezon czwarty jest wlasnie filmowany zaraz za rogiem od mojego domu, na jeziorze Blessington. Prawie codziennie oprocz weekendow mozna podziwiac smukle charakterystyczne lodzie i podgladac prace ekipy. 

Zdjecie promujace 3 sezon

Kto by pomyslal ze z takiego blond mlodzienca nieco lalusiowatego wyrosnie taki wojownik:

Praca aktora jesl latwa i przyjemna 😉

Zaraz za rogiem na jeziorze Blessington 🙂

Wiking z iphonem

W przyblizeniu widac jak Laghercie poprawia sie make up.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.