8 Kobiet na Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet chciałabym wspomnieć o ośmiu wybitnych paniach, które nie są aż tak znane jak na przykład Maria Curie, Kleopatra czy Królowa Bona. W czasach, kiedy płci żeńskiej trudno było osiągnąć coś poza małżenstwem i rodzeniem dzieci, one dały radę i inspirują po dziś dzień.

Lavinia Fontana – malarka, 1552-1614

Uważa się ją za pierwszą kobietę – malarza w Europie, która osiągnęła finansowy sukces i utrzymywała się ze swej pracy. Nie tylko siebie, ale i męża i jedenaścioro dzieci. Mąż zresztą zadowalał się pozycją niepracującego tatusia i zajmował się potomstwem, co było bardzo rewolucyjne jak na owe czasy. Sam też był malarzem i Lavinia zlecała mu czasem drobne prace przy swoich obrazach. Lavinia uczyła się sztuki od ojca i zdobyła też doktorat na uniwersytecie w Bolonii. Kilku znanych malarzy renesansu było jej uczniami. Niedługo w Galerii Narodowej w Dublinie odbędzie się wystawa jej prac, na którą się oczywiście wybieram.

Lidia Poët – prawnik, 1855-1949

Lidia studiowała prawo na uniwersytecie w Turynie, po czym pracowała jako pierwsza we Włoszech kobieta prawnik przez dwa lata, dopóki prawo do wykonywania zawodu nie zostało jej odebrane. Stało się tak na wniosek prokuratora generalnego, który był przeciwny temu, by kobieta wykonywała tę pracę. Lidia odwołała się do sądu, a po odrzuceniu jej wniosku zwróciła się do prasy. 25 włoskich gazet poparło jej żądania a tylko 3 odrzuciło, do tego rozpętała się debata na temat roli kobiet w społeczeństwie i ich prawa do pracy. Poët tak czy siak udzielała się jako prawnik w kancelarii brata, a przywrócenie do zawodu wywalczyła mając 65 lat. Na Netflixie możecie zobaczyć serial The Law According to Lidia Poët luźno oparty na jej życiu.

Madam C.J. Walker – przedsiębiorca, aktywistka, milionerka, 1865-1919

Pierwsza kobieta milionerka, tzw self made (sama zarobiła 😉 ) Swą fortunę zawdzięczała produkcji i sprzedaży kosmetyków i produktów do włosów dla czarnoskórych kobiet. Pochodziła z biednej, dysfunkcyjnej rodziny, z której uciekła w małżeństwo w wieku zaledwie 14 lat. Osiągnąwszy ogromny sukces dzięki opracowaniu specjalnej formuły do pielęgnacji specyficznego typu włosów, pomagała innym kobietom zatrudniając je w swych zakładach i w marketingu. Zachęcała kobiety do zakładania własnych biznesów i chętnie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na Netflixie znajdziecie świetny serial Self Made inspirowany jej życiem.

Krystyna Skarbek – szpieg, 1908-1952

Polska arystokratka zwerbowana jako agent (pseudonim Christine Granville), współpracowała z brytyjską agencją wywiadowczą. Wśród jej wielu sukcesów było dostarczenie informacji, które pomogły Churchillowi w uściśleniu przewidywanego terminu niemieckiej inwazji na ZSRR. Krystyna brawurowo uwalniała więźniów z rąk gestapo i pomagała francuskim partyzantom. Najprawdopodobniej jest pierwowzorem Vesper Lynd, bohaterki pierwszej książki o Bondzie (Ian Fleming mial ją poznać i nawet mieć roczny romans). Została zamordowana przez adoratora, którego oświadczyny odrzuciła. Posiadała wiele odznaczeń, między innymi Order Imperium Brytyjskiego. Jej postać występuje w powieści i filmie Sto koni do stu brzegów.

Frances Marion – scenarzystka, pisarka, reżyser, 1920-1973

Najbardziej uznana, najlepiej opłacana i płodna scenarzystka XX wieku, zdobywczyni dwóch Oskarów. Jest autorką 325 scenariuszy, głównie do filmów niemych. Pomagała innym kobietom w branży, organizując tzw cat parties tylko dla pań, gdzie mogły nawiązywać przydatne kontakty (taki ówczesny networking). Podczas wojny pracowała jako korespondentka wojenna, opisując między innymi wkład kobiet w walkę z wrogiem.

Ada Lovelace – matematyk, programista (!) 1815-1852

Ada była jedyną córką Lorda Byrona (przynajmniej jedyną legalną), sławnego poety. Nigdy nie poznała ojca, a matka, obawiając się że Ada odziedziczyła jego temperament, zdecydowała się popchnąć ją w tereny całkiem przeciwne poezji, a więc w matematykę i naukę. Ada okazała się być tak utalentowana, że jej mentorem stał się Charles Babbage, uważany za ojca komputerów. Babbage pokazal jej prototyp maszyny, pierwszego na świecie komutera, który jednakże nie powstał. Był to chyba zbyt zaawansowany koncept jak na tamte czasy. W 1840 roku Babbage dał wykład o swoim wynalazku w Turynie, spisany po włosku przez inżyniera Włocha. Ada została poproszona o przetłumaczenie tekstu na angielski, co zrobiła dodając swoje notatki. Notatki te uznawane są za pierwszy program komputerowy, zawierający tzw loop, formułę wykorzystywaną w kodowaniu.

Wu Zetian – władczyni, 624-705

Jedyna kobieta władająca Chinami, z dynastii Tang. Wprowadziła wiele reform, usprawniła rolnictwo, zredukowała podatki, utrzymywała pokój w niespokojnych czasach. Ukróciła korupcję, wspierała kulturę i sztukę a za jej panowania Chiny stały się potęgą. Biografowie przedstawiają ją jako bezwzględną morderczynię, usuwającą ze swojej drogi każdego, kto jej zagrażał, łacznie z rodzeństwem i dziećmi. Myślę, że Wu stała się ofiarą kronikarzy, ktorzy każdą kobietę u władzy opisywali jak potwora, a spotkało to między innymi Lukrecję Borgię i królową Bonę.

Hypatia z Aleksandrii – filozof, astronom i matematyk, 350 lub 370-415

Hypatia była nie tylko niezwykle utalentowana i wykształcona ale i piękna. Została głową uniwersytetu, a studenci zjeżdżali z każdych stron by słuchać jej wykładów. Hypatia była też wynalazcą, skonstruowała przyrząd, który pokazywał datę na podstawie układu gwiazd i planet oraz narzędzie do określania gęstości płynów. Uważająca się za pogankę Hypatia została zamordowana przez fanatycznych chrzescijan.

6 uwag do wpisu “8 Kobiet na Dzień Kobiet

  1. maatali

    Dzięki za ten ciekawy wpis! Ja z ośmiu wspaniałych kobiet znałam tylko dwie – Krystynę Skarbek i Adę Lovelace. Ada Lovelace jest niejako moją „patronką”, bo też jestem programistką. Tak sobie teraz myślę, że może powinnam się do niej modlić jak coś mi nie idzie w pracy:)

    Pozdrawiam serdecznie

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.