To idzie starość

Brytyjscy (i nie tylko) aktorzy starszego pokolenia jak chocby Judy Dench, Maggie Smith, Helen Mirren, Tom Wilkinson i Penelope Wilton, powinni zaistniec na liscie dziedzictwa narodowego. Cale szczescie ze kreci sie filmy z porzadnymi, pelnokrwistymi i pierwszoplanowymi rolami dla ludzi ich pokolenia i nie sa oni skazani na epizody babc i dziadkow gdzies w tle. Malo tego – nie ma juz nic dziwnego czy zenujacego w pokazywaniu watkow romantycznych, zakochiwaniu sie i nawet seksu w wieku 65 plus. 


Helen Mirren (69 lat)wciaz piekna i seksowna.

Oczywiscie i wczesniej zdarzalo sie ze seniorzy pokazywani byli w produkcjach filmowych jako osoby ktore wciaz pragna bliskosci i milosci jak mlodzi ludzie – chocby w serialu Hot in Cleveland gdzie Elka grana przez skarb Ameryki, Betty White, ma wielbicieli, randkuje, przezywa rozterki milosne. Albo przepiekny watek poszukiwania dawnego ukochanego przez Claire (Vanessa Redgrave), ktory uratowal nudna komedie romantyczna Letters from Julia

Betty White (93) wciaz bawi widzow

Ale obecnie pojawiaja sie filmy i seriale w ktorych cala akcja toczy sie wokol uczuc i zwiazkow starszych ludzi a mlodzi pojawiaja sie i owszem, ale obok, nie na pierwszym planie. I filmy te ciesza sie powodzeniem wsrod widzow w kazdym wieku.

Oczywiscie sztandarowym przykladem jest The best Marigold Hotel z 2011 roku ktory zgromadzil na planie smietanke brytyjskich aktorow. Zagrali emerytow ktorzy z roznych powodow udali sie do Indii i zamieszkali w hotelu Marigold, prowadzonym przez rzutkiego ale i niezbyt doswiadczonego mlodego Hindusa Sonny’ego. Przeprowadzka okazala sie dla niektorych szansa na nowy poczatek, prace, przygody i milosc a nawet na pomoc w uratowaniu podupadajacego przybytku.

Judi Dench (80 lat) wypiekniala z wiekiem

Druga czesc pod tytulem The Second Best Marigold Hotel nie miala na starcie tak dobrych recenzji jak pierwsza, mimo to musialam ja zobaczyc chocby ze wzgledu na aktorow. I rzeczywiscie – sequel jest gorszy. Przede wszystkim autorzy chyba stwierdzili ze za malo jest Indii w Indiach wiec rozbudowali watek Sonny’ego ktory jest niemozliwie irytujacy (i Sonny i watek) i jak dla mnie film bez niego tylko by zyskal. Perpetie mlodego biznesmena zarowno w interesach jak i z narzeczona sa nudne i do wyciecia w montazu – niestety przeszly. Dwie nowe postacie grane przez Tamsin Greig i Richarda Gere sa absolutnie zbedne. Richard jeszcze ma cos do roboty mianowicie wypowiadanie kiczowatych tekstow majacych na celu poderwac matke Sonny’ego, ale Tomsin plata sie bez celu. Calosc wyszla bardziej lekko i komediowo niz czesc pierwsza, a przeciez sila czesci pierwszej byl wlasnie balans miedzy delikatnym humorem a tragizmem. Mimo to ogladalam z przyjemnoscia bo lubie te grupke emerytow i interesowaly mnie ich dalsze losy. 

Czy te oczy moga klamac 😉 Maggie Smith (80lat)

Amerykanie tymczasem postanowli nakrecic serial obyczajowo-komediowy o dwoch parach w wieku plus minus 70 lat Grace and Frankie. Punktem wyjscia jest taka oto sytuacja: dwaj przyjaciele i w zyciu i w biznesie, bedacy od lat w zwiazkach malzenskich z kobietami ktore sie wzajemnie niezbyt lubia, oznajmiaja im na uroczystej kolacji ze sa gejami, ze sypiaja z soba od ponad 10 lat i maja zamiar rozwiesc sie z zonami i pobrac. W rolach glownych wystepuja Jane Fonda i Lily Tomlin, a mezow gejow graja Martin Sheen i Sam Waterson. Panie poczatko sa w szoku ale szybko postanawiaja wziac sie w karby. A zainteresowanych nimi panow jest calkiem sporo wokol.

Jane Fonda i Lily Tomlin 

Czytalam wypowiedzi osob ogladajacych serial i okazuje sie ze fani maja duzo mniej lat niz bohaterowie, srednio 30-40 ale sa i dwudziestoparolatkowie. Ogolnie filmy o seniorach przemawiaja do mlodszych pokolen – ciekawe czy to wynika z tego ze dobry film jest po prostu dobry i wzbudza emocje, czy z tego ze wreszcie nadchodzi czas kiedy starosc staje sie nie zlem nieuniknionym, koncem wszystkiego, czyms czego sie boimy, ale po prostu etapem zycia jak i kazdy inny, ktory ma swoje wady ale i zalety. I fajnie jest widziec – chocby na ekranie – ze zycie moze byc ciekawe i po siedemdziesiatce. I nie dlatego ze pozbedziemy sie objawow starosci – czyli zbotoksujemy zmarszki, podciagniemy i naciagniemy co sie da i poudajemy mlodszych, ale dlatego ze zaakceptujemy siebie i uplyw czasu i poszukamy w tym pozytywow. I nie bedziemy sobie powtarzac ze juz nic nas nie czeka, tylko smierc. Bo smierc czeka na kazdego wiec idac tym tropem trzeba by juz w dziecinstwie stwierdzic ze po co sie wysilac i zyc 😉 

Skupilam sie na watkach romantycznych a przeciez nie o to tylko chodzi, ale o zaczynanie nowych wyzwan, pielegnowanie zainteresowan i nowe hobby, pelne uczestnictwo w zyciu publicznym zamiast chowania sie.

Teresa Bancewicz (82 lata) autosptopowiczka i blogerka. Przygode z podrozowaniem zaczela w wieku 62 lat.

Aleksander Doba (68 lat) kajakarz, podroznik, odkrywca. W 2015 zostal obwolany Podroznikiem Roku przez National Gerografic.

Przemysl modowy tez zauwazyl kobiety kolo siedemdziesiatki – modelki seniorki wzbudzaja gromkie oklaski na wybiegach

Carmen Dell’Orefice (84 lata) najstarsza wciaz pracujaca modelka

Popularny blog Advanced Style fotografuje i opisuje dojrzale panie w stylizacjacjach ktorych pozadroscilaby im niejedna szafiarka. 

 Zdjecie z bloga Advanced Style

Widuje osoby po szecdziesiatce i starsze ktore chodza z kijkami, uprawiaja jogging, cwicza zumbe i taniec klasyczny. Juz nie wspomne o grze w golfa. Chodza do pubu gdzie rozmawiaja i z mlodymi i z rowiesnikami, jezdza na wycieczki. Ale widuje tez osoby przygarbione, odizolowane, siedzace w oknie za firanka i czekajace az ktos przyjdzie w odwiedziny. Prawda jest ze jak sobie poscielesz tak sie wyspisz. Wiele osob starzeje sie niemal na wlasne zyczenie (i nie chodzi mi o wyglad ale dusze i umysl) chocby przez to ze pozwalaja by ich zycie sie w pewnym momencie zatrzymalo, a nawet cofalo, a oni obserwuja juz tylko dorastanie swoich dzieci i wnukow. Albo mowia sobie – ok, mam juz tyle a tyle lat, jestem stary, juz mnie nic nie czeka, do niczego sie nadaje. Boja sie nowosci, narzekaja na nowe czasy, na mlodych, zyja tylko przeszloscia. Albo pozwalaja na wciskanie sobie opinii ze tego czy owego im nie wypada.

Anna Mary Robertson Moses (zmarla w wieku 101 lat) zaczela wielka malarska kariere majac 78 lat. 

Fauja Singh (104 lata) maratonczyk, zaczal biegac „na serio” skonczywszy 89 lat, aktywny sportowo do 2013 roku

A tak tanczy 60-letnia Kanadyjka Shirley Clements – starzejmy sie nie z godnoscia, ale z radoscia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.