Wirtualne podróże nie tylko na czas pandemii

W maju zeszłego roku dwóch przyjaciół założyło start-up – firmę Virtualtrips.io. Przypuszczam, że to pandemia i niemożność podróżowania zainspirowała ich do stworzenia platformy, na której przewodnicy wycieczek, właściciele atrakcji turystycznych, kustosze i muzealnicy, będą mogli na żywo oprowadzać zainteresowanych za pomocą nowoczesnych technologii.
Platformę odkryłam przed Walentynkami, poszukując wirtualnych atrakcji. I wsiąkłam, a właściwie zakochałam się.

Lizbona, najpierw widziana z okien tramwaju 28, a potem podczas spacerku po najlepszych punktach widokowych.

Firma rozwija się szybko i co dzień przybywa na stronie nowych wycieczek, pomysłów i krajów, jakie można zwiedzać. Oprócz typowych walking tours po miastach, ghosts tours czy innych tematycznych oprowadzań, np szlakiem Harry’ego Pottera czy Gry o Tron, można obserwować zachody słońca nad Pacyfikiem, spacerować po szkockich lasach czy polach tulipanów w Holandii, uczyć się robienia gaspacho w Sewilli lub oglądać Lizbonę ze słynnego tramwaju 28.

„Więcej listów miłosnych” – prosi skrzynka pocztowa w Radovljicy 😉

Podczas wycieczki można robić zdjęcia, które są zapisywanie na waszym profilu. Przewodnik ma kontakt z uczestnikami poprzez czat i chętnie odpowiada na pytania. Uczestnictwo jest darmowe, ale tipy są oczywiście chętnie widziane. Zaobserwowałam że na 300-400 osób około 60 daje tipy (min 5 euro) co po odliczeniu procentu dla platformy idzie do kieszeni przewodnika. Super sprawa w czasach, kiedy z powodu covida najbardziej ucierpiały osoby pracujące w turystyce. Wielu przewodników mówi podczas wycieczek o tym, że dzięki Virtualtrips znów zarabiają.

Najzabawniejsza jak do tej pory wycieczka do Enynburga. John był kiedyś bezdomnym, który dostał szansę bezpłatnego kursu dla przewodników, co dało mu pracę i sens życia.

Na facebooku istnieje grupa dla przewodników i uczestników portalu, bardzo aktywna i wymieniająca się informacjami i zdjęciami. Wiem stamtąd, że większość przewodników używa do filmowania telefonu Samsung i20, do tego stabilizatora, zestawu słuchawek z mikrofonem oraz osłaniaczy na mikrofon od wiatru.

Sewilla – dzielnica żydowska.

Bardzo polecam Wam skorzystanie z portalu. Uwaga – wciąga! Dodam przy okazji, że ostatnio każdy zakup mojej książki finansuje przewodnika, bo od razu przeznaczam pieniądze na tipy 🙂 Myślę, że popularność platformy nie zgaśnie, jak już wszyscy będą mogli podróżować. W końcu nie każdy albo chce, albo ma możliwości, by wybrać się do Japonii czy Iranu, więc czemu nie poznać przynajmniej jakiegoś wycinka tego kraju wirtualnie? Ja wiem, że są filmiki na you tube, ale fakt, że uczestniczymy w czymś na żywo robi dużą różnicę.

Florencja niespecjalnie spodobała mi się podczas pobytu na „żywo” ale fajnie było przespacerować się po niej wirtualnie.

Jeśli nie możecie wspomóc przewodników finansowo, szerzcie słowo w mediach społecznościowych i wśród znajomych, dzielcie się zdjęciami z wycieczek. Bierzcie udział w życiu społeczności, jaka wytworzyła się wokół serwisu. To jest naprawdę fajne, pozytywne środowisko. Myślałam na początku że odwiedzanie miejsc tylko wirtualnie będzie mnie przygnębiać, ale okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Spróbujcie sami 🙂

Śladami Gry o Tron w Dubrownik i Split – pałac Dioklecjana

14 uwag do wpisu “Wirtualne podróże nie tylko na czas pandemii

  1. Agnes

    Ja chetnie bym odwiedzila te miejsc tam gdzies kiedys mieszkalam. Jak zmienilo sie od tego czasu. Choc by Genewa, Amman, Damaszek ten ostatni mialby najwiecej zmian po wojnie. Ogladalam tez Dom w ktorym mieszkalam we Wroclawiu a zostal piekne wyremontowany, ma bogata historie Sudecka 153. Nowe miejsc bardzo chetnie poznam. Odwiedze stronie. Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

    1. Wiesz, nie kazdy ma ochote czy predyspozycje zeby byc przewodnikiem, nie sadze zeby nagle ich przybylo. U nas akredytowany kurs na przewodnika kosztuje 2000 euro, zarobki sa niskie, praca na zywo stresujaca I niepewna, bardziej extra zarobek niz full time…

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.