Z zarostem czy bez…

W ostatnim odcinku mojego ulubionego programu Graham Norton Show gościł Kit Harrington, czyli Jon Snow z GOT. Jon Snow wielkim przystojniakiem nie był ale zarost dodawał mu męskości, wygolony gładko Kit wygląda jak boczący się na wszystko nastolatek co to ledwie wyleczył się z trądziku. Napatrzyć się nie mogłam jak pozbycie się owłosienia z twarzy może tak zmienić faceta na niekorzyść.

Kit Harrington
Jest różnica prawda?

Ogólnie to ja wolę panów z zarostem niż bez, pod warunkiem że:

1/ zarost nie jest zapuszczoną szczeciną
2/ nie jest kozią bródką typu Koziołek Matołek
3/ nie jest kępką włosów między dolną wargą a brodą – tzw Mysią Cipą 4/nie jest przesadnie wystylizowaną i poprzycinaną ozdobą typu Dżin z lampy Alladyna
5/ nie jest hipsterską wersją z wykręconymi i wypomadowanymi wąsikami
6/ nie jest zarostem dziewiczym 3 włoski na krzyż typu Justin Bieber
7/ nie jest tylko wąsem lub tylko samą brodą


Richard Madden
Kolejny aktor z GOT Richard Madden, ostatnio znany również z Bodyguarda BBC też dużo lepiej wygląda z zarostem. Prywatnie tak właśnie się nosii na potrzeby niektórych ról goli się gładko.

Mężczyzna prehistoryczny po pierwsze nie miał czym się golić, a po drugie owłosienie na twarzy służyło do ocieplenia jej, ochrony ust przed zanieczyszczeniami no i dla odstraszania przeciwnika. Może niektóre kobiety dlatego wolą mężczyzn zarośnietych że gdzieś w podświadomości tkwi utożsamianie takiego samca z prymitywna męskością i siłą?
Starożytni Egipcjanie przyczepiali sobie do twarzy sztuczne brody zrobione z metalu (kobiety też) a na przykład w Mezopotamii panowie trefili sobie długe brody, zakręcali, smarowali olejkami. Długość i styl świadczyły o bogactwie i klasie społecznej.

Brody i zarost długo nie szły w parze z niektórymi profesjami. Mój facet pracując w sektorze hotelarskim musiał być gładko ogolony i nawet cień zarostu powodował wzywanie na dywanik do szefa. Clean shaved – to było formalnie zapisanie w tzw dress code czyli przykazaniach jak trzeba nosić się w pracy. Tak było też w bankach, urzędach czy innych poważnych instytuacjach. Sytuacja uległa drobnym zmianom i zarost może być tolerowany, o ile jest zadbany i facet nie wygląda tak jakby nie miał czasu się ogolić. Popuszczono cugli i w tym względzie i w kwesti krawata którego już nie trzeba obowiązkowo nosić żeby profesjonalnie się prezentować. Mimo to porady dla panów wybierających się na rozmowy kwalifikacyjne w przypadku niektórych branż wciąź zalecają ogolenie się a już będąc zatrudnionym, przyglądnięcie się liderom i menadżerom by sprawdzić czy zarost jest tolerowany czy nie.

Jamie Lannister
Nikolai Coster Waldau – Jaime Lannister – co prawda i z zarostem i bez jest PRZEPIĘKNY 😉 ale jednak bardziej Z 🙂

Dla starożytnych Greków broda była symbolem płodności, zamożności i męskości. Można było zgolić ją na znak żałoby. Dla Spartan pozbawienie kogoś brody było karą. Aleksander Macedoński natomiast nakazał swym żołnierzom zgolenie bród by przeciwnik w walce nie mógł za nie łapać. W plemionach germańskich scięcie swej brody następowało w wyniku świętowania z powodu zabicia wroga.

W polityce sprawa przedstawia się tak że raczej ma być raczej gładko 🙂 Ponoć wygolona gładko twarz wywołuje podświadomie skojarzenia z uczciwością i tym że nie ma się nic do ukrycia, a zarost przeciwnie. W USA na 44 prezydentów tylko 11 miało zarost, w tym 5 – brodę.

Jamie Dornan
Jamie Dornan (50 shades of Grey, The Fall) bez zarostu wygląda jakoś tak miękkawo 😉

Problem z zarostem jest taki że jeśli się go chce mieć ładnego i zadbanego to wymaga to więcej zachodu niż z goleniem. Do tego broda np jest siedliskiem bakterii – wyczytałam że może mieć ich tyle ile toaleta lub pies … 😉 Dodatkowo na skórze pod zarostem właśnie z powodu bakterii mogą rozwinąc się uczulenia i choroby skórne.

Bradley Cooper
Bradley Cooper tylko Z

W średniowieczu rycerstwo i władcy zarost mieli i go hołubili, za to kler i mnisi chodzili gładko wygoleni co miało symbolizować celibat. Złapanie kogoś za brodę – o ile ją miał – było obelgą i mogło skończyć się pojedynkiem. W wieku XV panowie chodzili na gładko, za to w XVI – dla równowagi – zapanowała moda na ogromne zarosty ze szczególnym upodobaniem do brody tzw hiszpańskiej, szpiczasto zakończonej. W początkach kolejnego stulecia zarost się skracał by w końcu moda wróciła do gładkich męskich twarzy. Tylko Rosjanie byli w tyle więc car Piotr Wielki opodatkował brody by tym sposobem nakłonić poddanych do dopasowania się do europejskich norm 🙂

Natrafiłam na ciekawy artykuł odnośnie męskiego zarostu w literaturze popularnej i popkulturze, otoż na okładkach romansów, o ile akcja dzieje się we współczesnych czasach, panowie są w przeważającej większości gładko ogoleni. Tak samo jak bohaterowie filmowych komedii romantycznych…podczas gdy tatuś – głowa rodziny – często ma zadbaną bródkę, chyba dodaje to powagi. A najłatwiej pokazać bohatera który się stacza przez dodanie mu zarostu 😉

Chris Hemsworth
Chris Hemsworth nawet włosy odsunął żeby pochwalić sie brodą 😉

Zarost staje się modny pod koniec wieku XIX i znów pasee w latach 20-30stych XXwieku. Jak już to nosi się wtedy wąsik lub kozią bródke. Dopiero lata 50-te i 60-te XX wieku przywracają do życia porządny zarost, a to za sprawą beatników i hippisów.

Brzmi to niewiarygodnie ale istnieje strach przed brodą zwany pogonofobią (oraz jego przeciwieństwo: pogonofilia). W 2013 roku dziennikarz i prezenter telewizyjny Jeremy Paxman oskarżył swych procodawców właśnie o pogonofobię, wskutek ich krytyki jego zarostu. W języku angielskim istnieje też słowo: beardism – dyskryminacja mężczyzn z brodą czy zarostem.

Gerard Butler
Gerard Butler ukrywa (i dobrze) pod brodą swą nieciekawą linię szczęki.

Zdecydowanie bliżej mi do pogonofilii niż pogonofobii 😉 A o zarośnietych nie tylko na twarzy panach pisałam TU. Jakie są Wasze preferencje?

18 uwag do wpisu “Z zarostem czy bez…

  1. Agnes

    Wszyscy panowie ze zdjec sa przstojniejsi z broda, choc sama ja przyznam ze zbyt duza broda potrafi mnie odstraszyc jak i zbyt dokladne wygolenie. Moj maz goli zarost z dwoch powodow ze go sam za bardzo nielubi i z powodu ze jak twierdzi z racji jego narodowosci i karnacji z broda beda go oceaniac negatynie.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Tessa

    Zarost uwielbiam, taki zadbany, ale od niechcenia, nie przesadnie (nie trawie facetow spedzajacych wiecej czasu w lazience, niz ja;) Dokladnie taki, jaki ma H., widzialas nie raz. Szczegolnie z jego seksowna lysina super harmonizuje:) Widzialam jedgo zdjecia z czasow z wlosami i bez zarostu i to nie jest ti;) Choc wcale nie musi sie golic na lyso, bo wlosy ma i najlepiej lubie, kiedy ma na glowie taki 2, a na twarzy 4 dniowy zarost;) Takiego go tez poznalam;) Kiedys czytalam u Zwierza (kiedy pisala jeszxze na blox) o bihaterach filmow, ktorzy sie nie gola, bo nie maa czasu, bo musza ratowac swiat;) Super:)
    Hipsterskich drwali tudziesz zanuedanych kliszardow tez nie cierpie prawie tak samo, jak samych wasow (lub tych wystylizowanych na barona;), a o Mysiej Cipce nie slyszalam jeszcze-genialne:)
    Kobiety maja kosmetki, a faceci zarost, zeby sprawiedliwisci bylo zadosc, jesli ktos musi pomagac naturze;)

    Polubione przez 1 osoba

  3. Hmmm, to ja pójdę pod prąd, bo nie przepadam za zarostem. W sensie, trzydniowy spoko, ale broda pasuje tylko mojemu tacie i Świętemu Mikołajowi! 😉
    Nie traktuję tego jako deal breaker, ale wolę facetów ogolonych (Bradley Cooper totalnie lepiej BEZ! :D)
    Natomiast Twoje postulaty dotyczące noszenia brody (zwłaszcza ta Mysia Cipa! :D) powinny być przedstawiane chłopcom w szkole podstawowej! 😉
    W sumie to mam taką refleksję, że teraz w Polsce faceci oszaleli na punkcie tych bród i mam wrażenie, że 90% kolesi na ulicy manifestuje swoją drwaloseksualność.
    Rozumiem, szanuję, nie mój cyrk, nie moje małpy, ale w głębi swej duszy uważam, że broda po prostu nie każdemu pasuje…

    Polubione przez 1 osoba

      1. Tessa

        wydaje mi sie, ze wszystko co przesadzone po jakims czasie wyglada smiesznie (niekiedy nawet czasu nie trzeba;) Widzialam kiedys zdjecie porownujace Drwala Z Kokiem (Harcore;) do VoKuHiLa (vone kurz, hinten lang-z przodu krotko, z tylu dlugo;) , czyli fryzury niemieckich pilkarzy z lat 70-80, z podpisem, ze za pare lat bedzie to rownie obcischowe, naeet paru lat nie trzeba bylo czekac;). Nie musze dodawac, ze dopelnieniem VoKuHiLa byl was a la Magnum, a ze nikt Magnum nie byl, to efekt wiadomo jaki;)

        Polubione przez 1 osoba

  4. Be Be

    Zaczęłam czytać, zobaczyłam foto Snow’a i od razu pomyślałam, że następny musi być mój faworyt czyli Richard Madden, a później już tylko Jamie. Jak Ty czytasz w moich myślach 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  5. Pingback: Podsumowanie blogowe – Dublinia pisze

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.